5 Şubat 2009 Perşembe

Not

öylece alımlı durursun
haberin yoktur yazdıklarımdan
sakin, suskun beklersin...

beklerim...

2 Şubat 2009 Pazartesi

Vanilya Kokusu

"Hope there's someone
Who'll take care of me
When I die, will I go"

Bu şarkıyı ne zaman dinlesem vanilya kokusu geliyor burnuma. İşin gerçeği şarkı iç parçalayıcı... Ölümle yaşam arasında kalmak üzerine ve öldükten sonra gömülüp bi başına bırakılma korkusu... Vanilya kokusu ne alaka?

Vanilya kokusu dediğinde pasta gelir akla; un kurabiyesi mesela. Un kurabiyesi vanilya olmadan anlamsızdır. Dondurmada var evet. Ayrıca vanilyalı kahve... Öyle bir kokudur ki kendine aşık eder insanı. "Hope there's someone" şarkısı ile arasındaki bağlantıyı ben kuramadım. Kendime birçok soru sormam gerekli sanırsam. Hangi soruları sormam gerektiğini bilmiyorum ama. Bulmak da çok zor olacakmış gibi geliyor.

Vanilya kokusunun beni sardığı zamanlarla bu şarkıyı dinleme zamanlarım henüz matematiksel olarak ortaya koymadığım bir şekilde kesişiyor mu? Nasıl bir soru oldu bu şimdi anlamadım... Anladım ama kafam da karıştı.

Sen anlat bana... Böyle bir şarkıyı dinlerken niye vanilya kokusu duyar insan?

Bira, Patates Kızartması, L.e.s.s. Ve Sen

Gülümsedim; gülümsedin. Düştün içime öylece... Ben de beklemiyordum böyle bir şeyi, şaşırman doğal. Hali hazırda bu olayların cereyan ettiği vücudun sahibi olan ben bir tuhafken senin yüzünde oluşan soru işareti çok normal.

Peki, bu iyi mi? Elbette! Niye kötü olsun? Şimdi ben senin için birkaç şiir yazsam kötü denemez buna. Umuda dair birkaç mısranın kimseye zararı olmaz bence. Aksine insancıl bir davranış olur. Tarih içerisinde sen de yerini alırsın mısralarımda.

Aşağıdaki şarkı da senin içindi. Beraber dinlemek isterdim seninle... "Beni aldığında aldığında aldığında beni!" diye söyledim ben hep bu şarkıyı sana bugün.

Eminim daha önce de seni düşünerek yazılmış mısralar var olmuştur. Aksini düşünemiyorum şu haliyle. Ama içimi kemiren birşey var ki... Tanımıyorum seni.

İçimdeki sen sadece bir görüntüsün; çokça tavır, yürüyüş ve saç kıvrımı... Ve evet, bir tebessüm öylece.

Güzel şeyler olacak galiba. Çok tatlı, dondurma gibi...


Ne olursa olsun, sen bir gün doğumusun içimde şu an. (Ki) önemli olanda bu benim için.